Piękny majowy czas to okres Komunii Świętych.
Czy warto zatrudnić prywatnego fotografa przy takiej uroczystości?

Standardem jest obecnie fotograf zatrudniany w parafii do obsługi uroczystości przyjęcia Komunii Św.  w kościele. Nie jest oczywiście łatwo przy takiej ilości dzieci każdemu zrobić pięknego, artystycznego zdjęcia. Ostatecznie z samej uroczystości rodzic otrzymuje kilka/kilkanaście zdjęć, przeważnie pozowanych, grupowych, bez „prawdziwych” emocji. Nie uwłaczam fotografom, którzy podejmują się tego trudnego zadania (osobiście ich podziwiam), ale taka jest po prostu specyfika tego typu zdjęć. I tutaj pojawia się możliwość zatrudnienia „prywatnego” fotografa…

1. Śmiech i wzruszenie, czyli autentyczne emocje

Przyjęcie przez dziecko I Komunii Świętej to wydarzenie dla całej rodziny. Nie tylko pod względem organizacyjnym, ale także emocjonalnym. Tego dnia spotyka się kilka pokoleń. Dorośli dyskutują, dzieci się bawią i oby tak pozostało – niech goście nie zawracają sobie głowy robieniem zdjęć, a pozostawią to profesjonalnemu fotografowi, który całą swoją uwagę poświęca temu, co dzieje się wokoło. Wśród luźnej, rodzinnej atmosfery powstają naprawdę piękne kadry.

komunia-16600113komunia-stas

2. W centrum uwagi

To jeden z tych dni, kiedy dziecko jest w samym centrum uwagi. I zapewne jest to powód do radości, ale też stresu. Dlatego podczas reportażu, zwykle po uroczystości, organizuję krótką sesję portretową w plenerze z „gwiazdą” uroczystości i pozostałymi dziećmi. Trochę się wygłupiamy, bawimy, robimy też „poważne” zdjęcia. Kiedy dzieci wiedzą, że nikt z dorosłych ich nie obserwuje i że „pani fotograf” nie jest taka straszna, otwierają się i stają się naturalne. A na to tylko czekam :)
Jeśli towarzyszę rodzinie w domu przed wyjściem do kościoła, chwilę poświęcam na fotografowanie detali (wianek, świeca, różaniec, sukienka/alba) i improwizujemy „przygotowania” (zupełnie jak podczas przygotowań do ślubu). To także przełamuje nasze pierwsze lody.

Zdjęcia z I Komunii / Gdańsk Gdynia Sopot02070komunia-170

3. Pamiątka na całe życie

Dzieci dostają tyle pięknych prezentów z okazji przyjęcia I Komunii Świętej. Dlaczego nie podarować im czegoś, co później będą wspominać ze wzruszeniem? Obecnie oferowane albumy czy odbitki przetrwają dłuuugie lata bez uszczerbku na jakości zdjęć. Łatwo wrócić do wspomnień zdejmując po prostu album z półki…

4. Jak dokładnie wygląda praca fotografa tego dnia?
  • Wszystko zależy od upodobań rodziców – reportaż możemy zacząć już w domu, przed wyjściem do kościoła na uroczystość. Fotografuję wtedy detale stroju dziecka, jest to też czas na wspólne zdjęcia w ścisłym gronie rodziny.
  • Uroczystość w kościele – tutaj zazwyczaj panuje zakaz fotografowania poza fotografem wynajętym przez parafię i do tego zakazu się dopasowuję. Po uroczystości możliwe są zdjęcia z rodziną i zgromadzonymi gośćmi w kościele lub w jego okolicy.
  • Reportaż z poczęstunku – przywitanie gości w restauracji/domu, rozpakowywanie prezentów, zabawy dzieci. Tutaj mamy czas na sesję portretową dziecka, najlepiej wśród zieleni. Zdjęcia rodzinne obowiązkowe :)
  • Możliwe jest także zamówienie samej sesji plenerowej, jeśli nie w dniu I Komunii Świętej, to np. podczas białego tygodnia.

Zapytaj o szczegółową ofertę